W dobie wielu atrakcyjnych gier komputerowych, aplikacji na tablety i smarthphony, czy też gier na konsole, trudno jest dostrzec gry planszowe. Wszystkie te multimedialne rozrywki – pomimo opcji miltiplayer – odciągają dzieci nie tylko od relacji z rodzicami i rodzeństwem ale również od prawdziwej relacji z rówieśnikami.
O planszówkach słów kilka
Mało kto wie, że oferta planszówek jest bogata i cały czas powiększana o nowe tytuły. Tematyka również jest różnorodna i dostosowana do wieku. Każdy z nas grał kiedyś w Monopoly, a jeśli nie, to wszyscy zagrali przynajmniej raz w szachy. Te gry to klasyki wśród planszówek. Obecnie mamy możliwość nabycia gier zgodnie z własnymi zainteresowaniami i upodobaniami. Do wyboru mamy m.in. planszówki kooperacyjne, przygodowe, ekonomiczne, strategiczne, czy też imprezowe.
Dlaczego warto wybrać planszówkę w miejsce gry PC?
Cieszymy się wspólnie spędzanym czasem z bliskimi
Przede wszystkim mamy kontakt z drugim człowiekiem, który siedzi obok nas. Wzmacnia to uczucie więzi międzyludzkich, kiedy razem przez dwie godziny wspólnie można porozmawiać i po prostu się dobrze bawić. Dzieci bardzo potrzebują spędzać czas z rodzicami. Bardzo ważnym elementem dnia jest wspólny obiad. Jest to czas przeznaczony dla rodziny. Podobnie jest przy planszówkach.
Pobudzają twórczość i uczą kreatywnego myślenia
Gry planszowe uczą nas kreatywności i twórczego myślenia. W zależniości od planszówki dziecko rozwija swoją inwencję twórczą i wyobraźnię w lepszym stopniu, aniżeli przez gotowe gry nasycone przepiękną grafiką. Większość zgodzi się z tym, że po przeczytaniu książki, film okazywał się być mniej atrakcyjny. Ten efekt występuje również przy grach planszowych, które aktywizują więcej zmysłów. Każda z gier ma swój specyficzny klimat i aby dobrze w nią zagrać, trzeba puścić wodze fantazji. Można np. zamienić się w kosmonautę badającego Marsa, Elfa strzegącego starożytnego lasu, czy też osadnika rozbudującego nowe miasto. Przy takich spotkaniach jest dużo śmiechu i zabawy dla całej rodziny. Redukcja stresu powstałego w ciągu dnia jest gwarantowana!
Uczenie się umiejętności społecznych
Dzięki planszówkom poznajemy ludzi. Gdy nasze dziecko spotyka się z nowymi osobami, a ma trudność w zawieraniu nowych przyjaźni, gry planszowe mogą okazać się dobrym sposobem na „przełamanie lodów”. Istnieje wiele gier przystosowanych do tego, aby poznawać nowych ludzi i się świetnie przy tym bawić. Bez poczucia zawstydzenia, który niektóre dzieci czasami paraliżuje. Obecnie są organizowane kolonie z grami planszowymi w tle, gdzie dzieci mają możliwość „spróbowania się” z wieloma tytułami gier.
Zdrowa rywalizacja
Należy tu również wspomnieć o uczeniu się zdrowej rywalizacji dzięki planszówkom. W przeciwieństwie do gier planszowych, gry komputerowe nie niosą za sobą interakcji w postaci komunikowania werbalnego + niewerbalnego. W grach komputerowych „przegranemu” łatwiej jest o agresywne zachowania wobec zwycięzcy. W przypadku planszówek traktujemy człowieka bardziej personalnie. Nie chowamy swojej złości za ekranem komputera, a uczymy się nad nią panować w zdrowy sposób. Przede wszystkim rodzic może towarzyszyć dziecku w jego zwycięstwach i przegranych aby je wspierać. Emocjonalność rodzica może być dla dziecka wzorcem, co jest prawie niemożliwym do osiągnięcia w przypadku gier komputerowych.
Planszówki jako świetny trening dla umysłu
W odróżnieniu od gier komputerowych, gdzie wszystkie wykonywane przez nas akcje są obliczane automatycznie, w grach planszowych każdy ruch musi zostać obliczony przez uczestników. Jest to świetny trening dla dzieci, które mają trudność, albo dopiero uczą się prostych działań matematycznych. W zależności od typu gier, mamy do czynienia z przewidywaniem ruchu przeciwnika, planowaniu swojej taktyki aby przybliżyć się do zwycięstwa. To z kolei ćwiczy umiejętność zapamiętywania. Nie bój się! Nie każda gra to wysilanie umysłu jak w szachach. Można wybrać sobie trudność, dopasowując go do wieku, umiejętności i do zaawansowania graczy.
Gry planszowe to świetny sposób na zabawę i wzmacnianie więzi rodzinnych. Mają również funkcje rozwijania umiejętności wykonywania prostych równań matematycznych, uczą cierpliwości i koncentrowania uwagi, pomagają ćwiczyć taktykę. Dzięki wykorzystaniu gier planszowych kształtują się umiejętności teatralne, dziecko wciela się w różne role społeczne i sytuacje, gdzie musi decydować jak król o losach swojego państwa albo jako lekarz ma do podjęcia trudną decyzje. To wszystko ubogaca wyobraźnię i kreatywne myślenie. W odróżnieniu od gier PC, to gracze planszówek realnie wcielają się w role postaci. Zaangażowana jest większa ilość zmysłów. Zdrowa rywalizacja i szacunek do swoich przeciwników to kolejny plus płynący z planszówek.
Warto zainwestować chociaż w jedną grę, aby przekonać się z liczych korzyści wynikających ze wspólnego spędzania czasu z rodziną podczas rozgrywki. Wybierając grę najlepiej jest sugerować się swoimi zainteresowaniami, przeglądnąć recenzje, które znajdują się na youtube. Cenowo gry planszowe wcale nie odbiegają od gier PC, czy też X-boxa co może być minusem. Biblioteki w swojej ofercie mają możliwość wypożyczenia swoich gier planszowych. Oprócz tego w większych miastach są organizowane eventy skupiające fanów gier planszowych i tam można wybrać się całą rodziną by wypróbować za darmo różne propozycje wydawców gier.